Kwas azelainowy to składnik znajdujący szerokie zastosowanie w dermatologii i kosmetyce. Jest znany głównie z działania przeciwzapalnego i przeciwbakteryjnego. Bardzo często jest stosowany przez osoby walczące z trądzikiem, wykazując wysoką skuteczność działania! Czym jeszcze cechuje się kwas azelainowy? Co warto o nim wiedzieć?
Kwas azelainowy – działanie i efekty stosowania
Okazuje się, że kwas azelainowy występuje naturalnie zarówno w produktach pełnoziarnistych, jak i w drożdżach znajdujących się na włosach i skórze. Dzięki działaniu antysepatycznemu można liczyć na niezawodne efekty w walce z trądzikiem. Nic więc dziwnego, że kwas ten szybko znalazł zastosowanie w dermatologii.
Co musimy wiedzieć o terapii kwasem azelainowym? W tym wypadku mamy do czynienia z normalizacją procesów, które są zaburzone u osób borykających się z trądzikiem (produkcja łoju, nadmierne rogowacenie naskórka). Wielokierunkowe działanie kwasu azelainowego z powodzeniem wpływa na przyczyny powstawania trądziku, skutecznie je eliminując! Właściwości tego kwasu to przede wszystkim:
- Działanie przeciwbakteryjne – można liczyć na zwalczanie bakterii odpowiadających za powstawania trądziku.
- Działanie przeciwzaskórnikowe – obejmuje hamowanie nadmiernego rogowacenia naskórka, które przyczynia się do powstawania zaskórników.
- Działanie przeciwzapalne – kwas azelainowy wspomaga leczenie zmian trądzikowych ze stanem zapalnym.
- Zwalczanie przebarwień – ten problem wiąże się z nadmierną aktywnością melanocytów. Na szczęście można znacznie zmniejszyć takie zmiany skórne dzięki wspomnianej substancji.
- Działanie przeciwłojotokowe – wiąże się ze zmniejszeniem frakcji wolnych kwasów tłuszczowych na skórze, które mogą prowadzić do jej błyszczenia.
Badania kliniczne jasno wskazują, że kwas azelainowy ma porównywalną skuteczność do klindamycyny i nadtlenku benzoilu, przy czym jest lepiej tolerowany.
Niezawodny kwas azelainowy
Warto podkreślić, że kwas azelainowy nie prowadzi do wysuszenia skóry. Początkowo podczas kuracji może pojawić się lekki świąd i pieczenie, co jest normalną reakcją skóry. Silne działanie wybielające sprawia, że osoby z ciemną karnacją muszą zachować ostrożność podczas stosowania. Kwas tego typu można z powodzeniem stosować z kosmetykami do makijażu i pielęgnacji, pamiętając o tym, aby wybierać kosmetyki niekomedogenne, co skutkuje mniejszym ryzykiem pojawienia się zmian na skórze.
Ten uniwersalny składnik można stosować w wielu przypadkach. Posłuży głównie osobom z trądzikiem, przebarwieniami, czy też rumieniem na skórze. Wykazuje niezawodne działanie w walce z różnymi rodzajami trądziku i działa rozjaśniająco na plamy pigmentacyjne. Dodatkowo łagodzi objawy trądziku różowatego, zmniejszając krostki i zaczerwienienia. Jest polecany także osobom z cerą naczynkową i wrażliwą – łagodzi zaczerwienienia, redukuje widoczność naczynek krwionośnych i jest delikatny. Oczywiście jego zastosowanie warto wcześniej skonsultować ze specjalistą i postępować zgodnie ze wskazówkami producenta danego kosmetyku.